loader-img
loader-img-2
بالای صفحه - رایگان و سریع
خرید کتاب با ارسال رایگان

رسانه شیعه - کتاب های سرو مطالعات فرهنگ شیعی 30 (جامعه شناسی آیین های سوگواری و هیئت های مذهبی در ایران)

5 / -
like like
like like

کتاب رسانه شیعه نوشتهٔ محسن حسام مظاهری است. نشر آرما این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. این اثر به جامعه‌شناسی آیین‌های سوگواری و هیئت‌های مذهبی در ایران پرداخته است.

کتاب رسانه شیعه به موضوع آیین‌های سوگواری و هیئت‌های مذهبی، با تأکید بر دوران پس از پیروزی انقلاب 1357 پرداخته است. گفته شده است که هدف و دغدغهٔ ‌اصلی نویسنده در این کتاب، بررسی و تحلیل تغییرات و تطورات مناسکی ـ گفتمانی مجالس و آیین‌های عزاداری شیعیان ایرانی در طول تاریخ و به‌ویژه در دورهٔ ‌معاصر و نیز فهم منطق این تغییرات  بوده است. نویسنده کوشیده است به این پرسش که آیا می‌توان تغییرات مناسکی را تابع الگویی تجربی ـ نظری دانست یا نه، پاسخ گوید. رویکرد اصلی و بنیادی او در این راستا، بررسی مجالس و آیین‌های مذهبی به‌مثابهٔ ‌پدیده‌ای اجتماعی بوده است؛ پدیده‌ای در متن و بطن جامعه که مختصاتش و تغییراتش متأثر از وضعیت جامعه در ادوار مختلف است. کتاب حاضر 2 بخش دارد؛ «بررسی تاریخی» و «بررسی جامعه‌شناختی».

در بخش نخست، با نگاهی ‌تحلیلی، سبب‌شناسانه و کارکردی، تاریخ پیدایش، تکوین، استمرار و تغییرات مجالس و آیین‌های عزاداری از واقعهٔ عاشورا تا دورهٔ معاصر در یک خط سیر مستمر و بدون انقطاع بررسی شده است. در بخش دوم، ابتدا مفاهیم بنیادی در تحلیل آیین‌های عزاداری و هیئت‌های مذهبی تعریف شده و سپس الگوهای مختلف برای گونه‌شناسی هیئت‌ها بررسی شده‌اند. در ادامه با محوریت‌ مدلی چهارگانه از گونه‌های کلان هیئت‌های مذهبی (که عبارتند از «سنتی»، «سیاسی دورهٔ جنگ»، «سیاسی دورهٔ پس از جنگ» و «عامه‌پسند (پاپ)»، به‌اضافهٔ گونهٔ فرعی «شبه‌هیئت»)، در فصل‌های مستقل به‌تفصیل ویژگی‌ها و مختصات هر یک از گونه‌های مذکور بررسی و تحلیل شده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی برای "رسانه شیعه - کتاب های سرو مطالعات فرهنگ شیعی 30 (جامعه شناسی آیین های سوگواری و هیئت های مذهبی در ایران)" می نویسد
۷ روز ضمانت بازگشت وجه ۷ روز ضمانت بازگشت وجه
ضمانت اصالت کالا ضمانت اصالت کالا
۷ روز هفته ۲۴ ساعته ۷ روز هفته ۲۴ ساعته
امکان پرداخت در محل امکان پرداخت در محل
امکان تحویل در محل امکان تحویل در محل
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط آلماتک