loader-img
loader-img-2
بنر بالا - ارسال رایگان سفارشات بیش از 500 هزار تومان
پاتوق کتاب

حقوق زنان برابری یا نابرابری ج02 - (پاسخ به شبهات مسائل زنان)

5 / -
like like
like like
برچسب ها :

 

کتاب حقوق زنان برابری یا نابرابری، به بررسی حقوق و تکالیف زنان، از منظر کتاب، سنت و عقل در قالب طرح شبهات و پاسخ به آن ها پرداخته است.

نکته مهم در  کتاب حقوق زنان برابری یا نابرابری، توجه به همه ابعاد فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حتی عبادی شبهات مطرح شده با موضوع زنان است.
به تعبیر دیگر این کتاب تلاشی است برای تمایز قایل شدن میان آن چه اسلام حقیقتاً گفته و مطالبه می کند، با تصورات و دیدگاه های رایج غلط میان مردم.
چنان چه در مقدمه کتاب آمده است:
«بسیاری از تهمت هایی که امروزه به اسلام وارد می شود بر اساس روایاتی است که سند معتبر ندارد و با سایر روایات و سیره معصومین علیهم السلام و یا اصول کلی حاکم بر ادله دینی (مانند قاعده لاضرر و یا نفی عسر و حرج) تعارض دارد؛ بنابراین به هیچ وجه نمی توان عنوان کرد که نظر اسلام در آن مسأله، مطابق آن نقل و قول است؛ و مردم ملل مختلف را به این وسیله مخالف اسلام ساخت. درواقع برداشت از احادیث و تعیین معتبر بودن یا نبودن آن ها را باید به اهل فن سپرد و به یاد داشت که خداوند در قرآن کریم می فرماید: وَ لاَ تَقُفُ مَا لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ؛ بر آنچه به آن علم نداری، ایستادگی نکن».

نویسنده تأکید دارد که «برخی از شبهات پیرامون اسلام نسبت به زن، مستندات دینی دارد، ولی از مسلمات دینی نیست؛ چراکه سند آن، گاه روایاتی مرسله، مرفوعه یا ضعیف است که نه قرآن آن را تأیید می کند و نه روایات متواتر و نه دلیل عقلی، و گاه مستند آن فتوای فقهی است که در آن زمینه، مراجع عظام فتوا های متفاوتی دارند».

شیوه کتاب بر بیان جایگاه زن در اسلام و بیان ارزشمندی های اوست؛ و بر این نکته تأکید دارد که
«در مواجهه با شبهات مربوط به زنان، باید از همان ابتدا مخاطب را متوجه حمایت های ویژه اسلام از زنان کرد. این امر هم در حیطه بیان جایگاه ارزشمند زن از منظر اسلام و هم در ارتباط با احکام اسلامی مربوط به زنان قابل ارائه است. ... بنابراین مابا مجموعه ای از آیات و روایات که مستقیم یا غیر مستقیم به مسأله ای از مسائل زنان مربوط است و تعمیق در معانی آن توسط اندیشمند اسلامی، می تواند دیدگاه کلی اسلام را در مورد موضوعی روشن نماید؛ مواجهیم. علاوه بر آن هر مسأله را باید در کنار سایر مسائل به صورت یک سیستم مشاهده کرد.
مثلاً آزادی فردی زن یا مرد را باید در کنار مصلحت خانوادگی او درنظر گرفت که در نتیجه گاه آزادی زن در رفت و آمد محدود می شود، ممنوعیت سقط جنین را باید با اصل حق حیات زن در نظر گرفت که در نتیجه گاه سقط جنین جایز شمرده می شود، و یا قداست خانواده را باید با اصل حق سلامت زن در نظر گرفت که گاه طلاق توصیه می شود».

نویسنده کتاب اصولی کلی را درنظر گرفته است که می توان تعریف جایگاه زن و یا حقوق و مسئولیت هایش را در محدوده آن اصول گنجاند.
او با استناد به آیات و روایات، به اصول کلی در رابطه با خانواده رسیده است که عبارت اند از: «تقدیس نهاد خانواده؛ لزوم تلاش برای رسیدن به اهداف ازدواج: آرامش و محبت؛ لزوم خوش رفتاری با همسر؛ قوامیت مرد در خانواده؛ نقش ویژه والدین و احترام به آن ها؛ لزوم هم یاری زن و شوهر برای رشد تعالی یکدیگر؛ اولویت حقوق الهی نسبت به حقوق خانواده».

فصل های مختلف کتاب که برگرفته از شبهات و سؤالات مهم حوزه زنان است، عبارت اند از:
تساوی زن و مرد؛ مردانه بودن زبان قرآن؛ نقصان ایمان زنان؛ لزوم رضایت پدر در ازدواج دختر؛ ریاست مرد در خانواده؛ تمکین زن؛ نشوز زن؛ اجازه همسر برای خروج از خانه؛ اجرت رضاع؛ اختیار مردان در طلاق؛ محرومیت زنان از حضانت فرزند پس از طلاق؛ چند همسری مردان؛ تفاوت ارث زنان با مردان؛ شهادت در دادگاه؛ امامت جماعت زنان؛ لزوم رعایت عده پس از طلاق یا فوت شوهر؛ تصدی قضاوت توسط زنان؛ تفاوت دیه زنان با مردان؛ تفاوت مجازات قاتل در صورت تفاوت در جنسیت.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی برای "حقوق زنان برابری یا نابرابری ج02 - (پاسخ به شبهات مسائل زنان)" می نویسد
۷ روز ضمانت بازگشت وجه ۷ روز ضمانت بازگشت وجه
ضمانت اصالت کالا ضمانت اصالت کالا
۷ روز هفته ۲۴ ساعته ۷ روز هفته ۲۴ ساعته
امکان پرداخت در محل امکان پرداخت در محل
امکان تحویل در محل امکان تحویل در محل
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط آلماتک