loader-img
loader-img-2
بنر بالا - ارسال رایگان سفارشات بیش از 500 هزار تومان
پاتوق کتاب

کتاب ماجرا فقط این نبود - جستار روایی 07 (شش جستار درباره زندگی در کنار ادبیات و هنر) نشر اطراف

5 / -
  • ناشر : اطراف اطراف
  • نویسنده : زیدی اسمیت
  • مترجم : معین فرخی
  • تعداد صفحه : 136
  • قطع کتاب : رقعی
  • نوع جلد : نرم
  • سال چاپ : 1401
  • شابک : 9786226194303
like like
like like

 

زیدی اسمیت فقط 25 سال داشت که با رمان "دندان های سفید" به قله های موفقیت ادبی رسید. در این نوزده سالی که از آن رمان گذشته، همواره در کانون توجه بوده و نوشته هایش با خودش رشد کرده اند. جستارهای او شرح این بلوغ است؛ بازنگریِ دائمی زندگی و شیوه نوشتن و خواندن، کنجکاوانه نگاه کردن به هر مرحله از زندگی و بدیهی ندیدنِ باورهای تثبیت شده.
او در جستارهایش نه در مقام نویسنده ای جاافتاده، که در مقام نویسنده مشتاق یادگیری، یک مادر درگیرِ ادبیات و یک دورگه بریتانیایی - جاماییکایی از طبقه متوسط، بلندبلند فکر می کند تا تأملاتش به گفت و گویی بینجامند و راه های تازه تری برایش باز کنند. اسمیت به آزادیِ تفکر و لزومِ در خود نماندن معتقد است، و این که بی ثباتی در نظر نشانه باور داشتن است؛ باور به این که شاید ماجرا فقط این نباشد، که شاید حقیقت در سویه دیگری از زندگی باشد.

در کتاب "ماجرا فقط این نبود" سراغ زیدی اسمیت رفتیم که در کارنامه هنری اش رمان ها، جستارها و داستان کوتاه های درخشانی به چشم می خورد. او که متولد انگلستان است از سال 2010 تا کنون در دانشگاه نیویورک نگارش خلاق تدریس می کند. متن های کتاب "ماجرا فقط این نبود" را از دو مجموعه جستار موفق زیدی اسمیت برگزیدیم که در سال های 2009 و 2018 منتشر شده اند. اسمیت به داشتن دقتی منحصر به فرد درباره مسائل شخصی و فرهنگی و مواضع به دور از تعصبش نسبت به نژاد، مذهب و هویت فرهنگی شهرت دارد که فارغ از موضوع جستارهایش، متن های او را فهمیدنی و دل نشین می کند. در بررسی رخدادهای معاصر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی همیشه ردپای پررنگی از تجربه شخصی اش به چشم می خورد. صمیمیت، صراحت و تیزبینی او در کنار زبان ادبی پرداخت شده اش، جستارهای او را در اوج ژورنالیسم و جستارنویسی ادبی نشانده. زیدی اسمیت با زبردستی تمام سبکی در جستارنویسی ادبی خلق کرده که هم زمان خوشایند و خردمندانه است. به گفته منتقدان، جستارهای او در زمره متون ادبی پروپیمان، هوشمندانه و خوش نمکی هستند که هم برای نویسنده ها و هم برای خواننده ها موهبتی کم نظیر به شمار می آیند. آنچه اسمیت را از بسیاری از نویسندگان موفق متمایز می کند، بی پروایی و شجاعتش برای تغییر موضع و تغییر نظر است و در بسیاری از نوشته هایش روایتی از تجربه های شخصی اش را با مخاطب در میان می گذارد تا به خودش و دیگران یادآوری کند که هیچ وقت برای تغییر عقیده دیر نیست.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی برای "ماجرا فقط این نبود - جستار روایی 07 (شش جستار درباره زندگی در کنار ادبیات و هنر)" می نویسد
۷ روز ضمانت بازگشت وجه ۷ روز ضمانت بازگشت وجه
ضمانت اصالت کالا ضمانت اصالت کالا
۷ روز هفته ۲۴ ساعته ۷ روز هفته ۲۴ ساعته
امکان پرداخت در محل امکان پرداخت در محل
امکان تحویل در محل امکان تحویل در محل
طراحی فروشگاه اینترنتی توسط آلماتک